En israelisk kvinna får sin andra spruta av Pfizers vaccin. (Oded Balilty / TT NYHETSBYRÅN)

Snabba med vaccineringen – då rusar ländernas börser

En handfull mindre länder har varit snabbast med att sätta igång sin vaccinering mot coronaviruset – och dessa länder har också sett sina börser stiga ordentligt i år. Det sambandet skriver Bloomberg om på söndagen.

Allra snabbast med vaccineringen har Israel och Förenade arabemiraten varit. Aktierna där har också varit några av de bäst presterande i världen under 2021. I Israel har indexet TA-35 stigit 7,6 procent – klart bättre än både S&P 500 och Euro Stoxx Index, enligt nyhetsbyrån. Dessutom har ett index i Dubai lyft runt 9,8 procent.

I Storbritannien vaccinerades den första personen i början av december och den inhemska börsen har gått bättre än jämförbara länder i Europa, enligt Bloomberg.

Michael Herzum, strateg på Union Investment, säger att det är svårt att isolera vaccineringen från andra börspåverkande faktorer men att han ändå använder vaccinationsnivåer i sin allokering.

Läs också

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen