(TT)

Gardell: Utbilda imamer mot homofobi

Jonas Gardell tar i en Expressenkrönika upp synen på homosexualitet i svenska moskéer.
”Hos absoluta flertalet moskéer och moskégående muslimer i Sverige finns säkerligen en intolerant inställning till homosexualitet”, skriver han och hänvisar bland annat till den muslimske debattören Mohamed Omars vittnesmål.
Gardell är dock hoppfull om bättring och sneglar på utvecklingen inom bland annat Svenska och Katolska kyrkan när han föreslår att en svensk imamutbildning bör införas.
”På samma sätt som vi har ’Svenska kyrkan’ borde vi kanske ha ’Svenska moskén’”, skriver Gardell och fortsätter:
”Vi borde verkligen inte tolerera att moskéer i Sverige finansieras av Saudiarabiska staten med dess syn på kvinnor, hbtq-personer och mänskliga rättigheter”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen