Från vänster: Dick Pound, Vladimir Putin och Vitaly Mutko, Marija Savinova och Jekaterina Pojstogova (TT)

IOK vill ta medaljerna från dopade friidrottare

Internationella olympiska kommittén, IOK, vill att de friidrottare som pekas ut som dopade av Wada ska bli av med sina medaljer. Fem ryska friidrottare riskerar att stängas av på livstid, bland dem OS-segraren och bronsmedaljören från 2012 på 800 meter, Marija Savinova och Jekaterina Pojstogova.
Under tisdagen har Wada och IOK genomfört ett antal åtgärder. Bland annat har dopningslaboratoriet i Moskva, som anklagas för att ha döljt spår inför Wadas utredning, blivit av med sin Wada-licens och IOK har stängt av den tidigare IAAF-ordföranden Lamine Diack från posten som hedersledamot.
Enligt tidningen The Guardian kan Ryssland tillfälligt stängas av redan i samband med ett möte på fredag.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen