Turkiet flygbombar IS och PKK i Syrien och Irak
Turkiskt stridsflyg har under fredagskvällen anfallit den kurdiska PKK-gerillans baser i norra Irak. Samtidigt genomförs attacker mot IS-mål i Syrien. Det är den lokala tv-kanalen NTV som rapporterar att de två uppdragen genomförts samtidigt. PKK bekräftade kort därpå att baserna anfallits.
Det turkiska beslutet att för första gången attackera IS i Syrien kan ”kasta om hela spelplanen i kampen mot IS”, menar den turkiska statsvetarprofessorn Umut Özkirimli.
– När det gäller det turkiska engagemanget i kriget mot Islamiska staten innebär morgonens flygräder mot IS-mål i Syrien en öppen krigsförklaring, säger han till SR Ekot.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen

