Säpo i natt: Hotnivån oförändrad i Sverige
Hotbilden mot Sverige är hittills oförändrad. Det uppgav Säpo för Aftonbladet tidigt på lördagsmorgonen.
Säkerhetspolisen följer utvecklingen i Frankrike, där minst 120 människor mist livet i en serie terrordåd.
– Vi följer händelserna i Paris, men vi har inte fått någon information från svenska myndigheter, säger Clas Ohlson, operatör vid Säpos kommunikationscentral till tidningen.
Flygtrafiken mellan Sverige och Frankrike har inte ännu påverkats av attackerna.
– Det finns ingen förhöjd hotbild mot svenska flygplatser, och flygbolagen opererar precis som vanligt. Vi följer polisens instruktioner kring säkerhetsläget, säger Ulf Wallin, presschef Swedavia till TT.
Terrorexperten Magnus Ranstorp säger till TT att misstankarna går åt ett håll, till extremistgruppen Islamiska staten.
– Det här har säkerligen med Syrien och det franska engagemanget i Syrien att göra. Frankrike har ju varit tufft med militära aktioner i landet, säger han.
Detta har hänt:
Dödssiffran efter attackerna varierar mellan 120 och 150 döda, men befaras stiga. De flesta offren dog i attacken i konserthuset Bataclan. 200 ska vara skadade. Det rör sig om ett flertal attacker i Paris som antas ha varit koordinerade
*En svensk ska ha dödats och en skottskadats, enligt UD
*Vid 22-tiden kom det första larmet, då om skottlossning i det 10:e arrondissementet
*Uppgifter om skottlossningar vid två restauranger med flera döda
*Två självmordsbomber och ytterligare en explosion ska ha detonerat vid nationalarenan Stade de France
*President Hollande har utlyst undantagstillstånd och stängt gränserna
*Åtta av terroristerna uppges vara döda