(Annika af Klercker / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)

I Lettland är såren från krisen är fortfarande öppna

2008 vände sig tusentals letter till Swedbanks kontor i Riga för att ta lån på totalt över 4 miljarder kronor, bland annat för att betala rekorddyra bostadsköp. Bankernas utlåning till privatpersoner ökade med mer än 50 procent på ett år, samtidigt var löneökningstakten omkring 25 procent. Det skriver SvD Näringsliv som besökt Lettland fem år efter den svåra ekonomiska kraschen. Där kämpar folket fortfarande med svåra skulder.
– Det är så hemskt hur stora skulder jag har, säger Lidija Treigute som betalade dyrt för en lägenhet som sjönk kraftigt i pris.
Swedbanks chefsekonom i Riga, Martins Kazaks, svarar på varför ingen drog i handbromsen tidigare.
–  Efter EU-inträdet 2004 var alla övertygade om att våra löner skulle nå europeisk medelinkomst. Det var bara en fråga om hur snabbt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen