(Dmitry Lovetsky / TT NYHETSBYRÅN)

Porosjenko: Nemtsov mördades när han skulle avslöja Rysslands krig

Den ryske oppositionspolitikern och Putin-kritikern Boris Nemtsov, som i går sköts till döds på öppen gata i Moskva, mördades för att han var på väg att avslöja Rysslands inblandning i Ukrainakonflikten. Det hävdar Ukrainas president Petro Porosjenko.
– Han sa att han skulle avslöja avgörande bevis på att den ryska militären är inblandad i Ukraina. Vissa var väldigt rädda för det och de dödade honom, säger Porosjenko enligt Reuters.
Ukrainas regering och dess västerländska allierade hävdar att de proryska rebellerna avlönas och utrustas av Moskva och att de får stöd av ryska styrkor. Ryssland har kategoriskt förnekat uppgifterna.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen