Argentina ”fortsätter mörka” Irans roll i dådet
Attentatet mot det judiska centret AMIA i Buenos Aires 1994 tog 85 liv och skadade runt 300 personer. I går samlades hundratals för att högtidlighålla årsdagen, rapporterar flera medier. Samtidigt – trots åklagaren Alberto Nismans mystiska död i början av året – fortsätter utredningen om den Argentinska regeringens eventuella mörkläggning av Irans inblandning i dådet.
Mario Averbuch, som förlorade sin dotter Yanina i bombdådet, anklagade i går regeringen för passivitet, skriver tidningen Israel Hayom.
– Argentina måste finna solidaritet hos andra länder för att sätta tryck på Iran och det har de inte gjort, sa han bland annat.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen