(PONTUS LUNDAHL / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Professor: ”Attentatet är ett tecken på svaghet”

Attentatsmännen i Paris ville visa att hoten som extremgrupper har riktat mot Europa och USA var allvarligt menade. Attacken mot satirtidningen Charlie Hebdod blev därför en propagandaseger för terroristerna, en maktdemonstration. Men samtidigt är det också ett svaghetstecken. Det skriver Jan Hjärpe, professor emeritus i islamologi, på SVT Opinion.
”Man har inte kunnat övertyga, inte få folkligt stöd. Kanske en maktdemonstration kan göra kampen lockande för en del unga. Ett rekryteringsmedel. En ökad polarisering.
De allra flesta offren för extremisternas våld i Irak, Syrien, Pakistan, Somalia eller Nigeria är muslimer.
Människor uppskattar inte att bli dödade. Motsättningarna blir allt hårdare och därmed blir våldet alltmer det propagandavapen som står till buds.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen