SJ vill hjälpa flyktingar – slopar krav på id
SJ har beslutat att människor som är på flykt och åker tåg med bolaget inte behöver visa giltiga id-handlingar för att deras biljett ska gälla, skriver Dagens ETC. Många av dem som rör sig inom Sverige saknar sådana handlingar.
– Normalt måste man kunna identifiera sig mot det namn som står på biljetten, har man inte id-handlingar som styrker vem man är så är biljetten dyrare. Vi kände att vi ville ta bort det kravet för att istället ge dem som är på flykt möjlighet att köpa de billigare biljetterna, säger Monica Berglund som är kommunikationsdirektör på SJ till tidningen.
Bakgrund: Flyktingkatastrofen
Den största flyktingkatastrofen sedan andra världskriget har sitt ursprung i en rad konflikter som pågått i flera år. I slutet av 2014 befann sig nära 60 miljoner människor på flykt, enligt FN. Hälften av alla de som är på flykt i nuläget kommer från Syrien, Afghanistan och Somalia.
Under första kvartalet 2015 ökade antalet asylsökande i EU-länder med 80 procent jämfört med samma period förra året. Men den absoluta majoriteten är på flykt i sina hemländer eller i grannländerna. Av de fyra miljoner syrier som flytt landet befinner sig 95 procent i Turkiet, Libanon, Jordanien, Irak och Egypten.