Joakim Lamotte: ”Jag förbannar barnkalasen”
Joakim Lamotte skriver i en krönika i Göteborgs-Posten att barnkalasen har gått överstyr. Han berättar hur hans fyraåriga dotter entusiastiskt kommit hem från förskolan och pratat om ett kalas med godis, fina presenter och lekar. När hon senare undrar varför inte hon blivit bjuden ”hugger det till i pappahjärtat”.
”Innerst inne vet jag att det är en naturlig del av livet, och att det kommer komma tillfällen när hon får uppleva liknande och mycket värre saker. Men nu är hon bara ett barn och jag förbannar alla de här födelsedagskalasen som börjar i allt tidigare åldrar och i många avseenden går över alla gränser”, skriver han.
Lamotte förbannar den nya generationen födelsedagskalas: ”Det skall vara exklusivt och genomtänkt, annars får man dåligt samvete under den noggrant övervakade presentöppningen, där varje gåva nagelfars med samma precision som när de tre vise männen levererade guld, rökelse och myrra till det lilla Jesusbarnet.”