Turister i en fabrik på Västbanken. (MENAHEM KAHANA / AFP)

Israelisk vrede mot beslutet – möten ställs in

Israel ställer in planerade möten med EU efter beslutet om att israeliska varor som säljs i EU måste märkas så att det framgår om de producerats på bosättningsområden.
”Med anledning av EU:s senaste beslut ställer Israel in sin diplomatiska dialog med EU i olika forum som planerats äga rum de kommande veckorna”, heter det i ett uttalande från det israeliska utrikesdepartementet.
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu är enligt AFP skarpt kritisk och drar paralleller till andra världskriget, då Nazityskland bojkottade produkter.
– Märkningen av den judiska statens produkter väcker mörka minnen, säger han enligt nyhetsbyrån.
Enligt EU är beslutet inte politiskt utan tekniskt. Varorna kan helt enkelt inte få märkningen ”Made in Israel” när de producerats på Västbanken, Gaza, östra Jerusalem och Golanhöjderna.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen