1 300 flyktingbarn på två veckor: ”Vi måste agera”
Bara de senaste två veckorna har nära 1 300 ensamkommande flyktingbarn anlänt till Sverige. Med nuvarande takt kommer prognosen på 12 000 barn för hela 2015 att överskridas. Migrationsverkets chef Anders Danielsson skickar nu ut ett nödrop till berörda myndigheter.
– Vi måste lösa uppgiften, och om vi alla gör så gott vi kan tillsammans så kan vi klara det här. En extraordinär situation kräver extraordinära lösningar. Det är krig i länderna där barnen kommer ifrån, säger han till TT.
Danielsson anser att Migrationsverket, Sveriges kommuner och landsting, kommunerna, Socialstyrelsen, Skolverket, barnombudsmannen och länsstyrelserna ska diskutera kreativt hur man tillsammans kan lösa situationen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen