Sjöstedt: Höj skatten för samhällets rikaste
Vänsterpartiet vill att 250 miljoner kronor satsas på ett sommarlovsstöd för fattiga barn i Sverige. Pengarna ska göra att barn mellan 6 och 15 år får möjlighet att exempelvis delta i kollon och fotbollsläger.
– Sommarlovet är en av tiderna på året då klasskillnaderna blir allra tydligast, säger Jonas Sjöstedt vid en presskonferens i Almedalen inför kvällens V-tal.
Enligt förslaget från V ska alla kommuner få söka stödet men kommuner med hög grad av fattigdom ska prioriteras för att bidra till minskad segregation.
Partiet vill att stödet finansieras med hjälp av höjd beskattning på kapital och genom att förmögenhetsskatten återinförs.
– Låt H&M och Ikea betala de fattigaste barnens sommarlov. Det tycker jag är en fin tanke, säger Sjöstedt till GP.
– Det finns goda skäl att beskatta samhällets rikaste lite mer, säger han till Expressen.