Kiev jagar missiler som kan ha skjutit ned planet
Den ukrainska underrättelsetjänsten har släppt en film som enligt dem bevisar att det var proryska separatister som sköt ned Malaysia Airlines flight MH17. På filmen som ska ha spelats in i östra Ukraina tidigt i morse – omkring ett halvt dygn efter kraschen – syns ett luftvärnsbatteri där två missiler saknas.
– Det är inte svårt att gissa varför, säger Anton Gerashchenko, vid det ukrainska inrikesdepartement.
Enligt Kevin Ryan från Harvard University har både ukrainska och ryska militären tillgång till Buk-missiler som är de som tros ha använts vid nedskjutningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen