Analyser: Målar upp en bild av himmel eller helvete
Jonas Sjöstedt (V) talade om en havererad politik och att det är dags att välja en ny kurs för Sverige i sitt tal i Almedalen.
– Han utmålar en väldigt stor skillnad mellan en S-ledd och en M-ledd regering. Det var ingen liten skillnad utan som om det vore himmel och helvete, säger Ekots kommentator Tomas Ramberg.
”Ett typiskt vänstertal”, säger retorik- och ledarskapsexperten Lena Lid Falkman.
– Man staplar upp två alternativa samhällen: girighet och vinstjakt eller omtanke, solidaritet och gemenskap. Det är de klassiska värdeorden som återkommer.
Aftonbladets Lena Mellin var inte imponerad och kallar Sjöstedts tal förutsägbart och fullt av floskler.
– Mycket ”rött är det nya gröna” och ”allas frihet kräver jämlikhet”, man kan ha det som punchline om man knyter an till något innan men nu bara kom det, säger hon.
”Sympatiskt om än inte eldande” tycker Expressens K-G Bergström och lägger till att V-ledaren levererade det bästa argument han har hört mot att nazistiska Svenskarnas parti ska tillåtas i skolorna: ”Ingen judisk elev ska behöva mötas av någon som förnekar förintelsen”, sa Sjöstedt.