Sex döda när polisen stormade ashram i Indien
Polisen hittade fem kroppar, fyra kvinnor och en 18 månaders bebis, när de stormade ett ashram, en meditationsplats, i norra Indien på onsdagen, skriver nyhetsbyrån AFP. Tillslaget skedde i jakten på en mordmisstänkt guru efter att en av mannens följare dött på sjukhuset, enligt en indisk officer. Hundratals av beväpnade följare vaktade det nära 5 hektar stora ashramet som antas husera ytterligare 5 000 personer. Polisen använde vattenkanoner och tårgas för att möta stenkastning, brandbomber och andra vapen.
”Vi har redan räddat runt 10 000 liv och runt 5 000 andra människor är kvar därinne. Vi ska rädda deras liv och arrestera den eftersökta mannen”, säger polisens generaldirektör SN Vashisht.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen