Strömstedt: ”Hon är inkvoterad viskas det rått”

Kinberg Batra och Elmsäter-Svärd ligger bra till att efterträda Reinfeldt. Jenny Strömstedt skriver i sin Expressen-krönika om hur ett kvoteringsmotstånd har börjat dyka upp i samtalet om att nästa M-ledare ser ut att bli kvinna. Hon hänvisar till den borgerliga opinionsbildaren Alice Teodorescu som på Twitter skrev: ”Låt oss slippa en diskussion där M:s kommande pl:s kön dominerar. Gör en lista på egenskaper och kompetens, hitta SEN rätt person för jobbet”.
”Inkvoterad kan i klartext uttryckas ungefär som lite mindre kvalificerad än gubbarna. Sämre helt enkelt”, skriver Strömstedt. ”Så är det, myser kvoteringsmotståndarna och suckar av lättnad över att Anders Borg slutat på jobbet innan han hunnit förverkliga sitt hot om krafttag mot de ojämställda börsbolagen”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen