Tyska regeringen satsar ytterligare 56 miljarder
Den tyska koalitionsregeringen har beslutat att skjuta till ytterligare sex miljarder euro, motsvarande drygt 56 miljarder kronor, för att hantera flyktingströmmen. Hälften av pengarna fördelas på delstatsnivå och hälften ska användas för att betala för flyktingarnas uppehälle under den första krisen, skriver The Guardian.
Beskedet kom i ett gemensamt uttalande efter det att Merkelregeringen haft ett fem timmar långt möte om flyktingfrågan. Under mötet fattades även beslut om att påskynda asylprocesser och att underlätta byggandet av flyktingboenden.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen