Mikael Damberg och Johan Forssell. (SVT)

Inrikesministern utesluter inte M:s förslag om fotboja

Mäns våld mot kvinnor har förvärrats på senare tid och problemet är inte att det pratas för lite om det – utan att det händer för lite. Det säger Moderaternas rättspolitiske talesperson Johan Forssell i en debatt med inrikesminister Mikael Damberg (S) i Agenda.

Moderaterna vill bland annat att män som dömts till kontaktförbud ska få fotboja med en gång och inte först om förbudet bryts. Damberg utesluter inte att det kan bli aktuellt, och säger att fotboja generellt bör användas mer.

Damberg ser positivt på Vänsterpartiets förslag om att tillsätta en haverikommission varje gång en kvinna dödas i Sverige. Att studera frågan närmare är viktigt, säger han.

– Om man kallar det haverikommission eller inte spelar inte så stor roll för mig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen