Bilder från övervakningskameran.

Polisen: ”Männen i rött och vitt är också misstänkta”

Ytterligare två män som fångats på bild av övervakningskameror ses av den thailändska polisen som misstänkta efter bombattentatet i Bangkok i måndags som dödade över 20 människor.
Männen, klädda i rött och vitt, syns tillsammans med den huvudmisstänkte, klädd i gult, som polisen också släppt en fantombild på. De två männen ska ha hjälpt till med att skymma den huvudmisstänkte från andra människor när han placerade ut den ryggsäck som bomben sannolikt låg i vid det hinduiska Erawan-templet i Bangkok, uppger polistalesmannen Prawut Thavornsiri.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen