Världen sluter upp i kampen mot IS
Efter att Islamiska staten publicerat en andra avrättningsvideo, där journalisten Steven Sotloff dödas, har det internationella samfundet skärpt tonen mot jihadistgruppen.
Storbritannien och Frankrike öppnar för en militär intervention för att stoppa IS framfart, enligt AFP och Reuters.
– Vi kommer att titta mycket noga på de alternativ som finns för att stödja den rättmätiga regeringen i Irak och Kurdistan, säger Storbritanniens utrikesminister Philip Hammond som öppnar för flygattacker.
Senare meddelade EU i ett uttalande att unionen är ”mer engagerade än någonsin” för en internationell strid mot IS.
Analys
Bakgrund
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen