Arkivbild. Pro-rysk separatist på en vrakdel av MH17. (MAXIM ZMEYEV / TT NYHETSBYRÅN)

Klart att MH17 sköts ned av rysk missil

Den nederländska slutrapporten bekräftar att det var en ryskproducerad raket som sköt ned planet MH17 över Ukraina. Det rapporterade den nederländska tidningen Volkskrant på tisdagsförmiddagen och det bekräftades sedan av utredningsgruppen.
De slår fast att det var en rysk Buk-missil och visat vilka områden den kan ha skjutits ifrån – områden som pro-ryska rebeller huserar i.
Utredningen har pågått i 15 månader, efter det att flygledningen tappade kontakten med Malaysian Airlines flight MH17 den 17 juli förra året. Planet flög då över Donetsk och det som sedan återfanns var vrakdelar.
Samtliga 298 personer ombord omkom, varav 196 nederländska medborgare.

bakgrund
 
Buk-missiler är gjorda för att slå ut flygfarkoster
Wikipedia (sv)
Novator 9K37 Buk (ryska: 9К37 "Бук" (trädslaget bok), NATO-rapporteringsnamn: SA-11 Gadfly) är efterföljaren till det välrenommerade luftvärnssystemet för 2K12 Kub (SA-6 Gainful). Bland förbättringarna finns bland annat antalet robotar som kan bäras per avfyrningsfordon, räckvidd och höjdförbättringar, hastighet, träffsäkerhet och stridsspets. Det finns viss interoperabilitet mellan de två systemen. Tabellen nedan klargör skillnaderna. 9K37 är konstruerad för att slå ut manöverdugliga flygfarkoster såsom jetflygplan, helikoptrar och kryssningsrobotar. Exportversionen av detta system kallas Gang (ryska: Ганг – Ganges).
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen