Arkivbild från 2016: Amanda Lind. (Björn Larsson Rosvall/TT / TT NYHETSBYRÅN)

MP lyfte i mätning från SvD/Sifo: Svackan är över

Miljöpartiet har klättrat i opinionen de senaste veckorna och ligger på 5 procent, visar Sifomätningar. Partisekreteraren Amanda Lind tror att MP kommer att fortsätta öka, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Vi har lagt fram en rad offensiva klimatpolitiska förslag den senaste tiden och jag tror att man ser att vår politik ger resultat.

SvD/Sifos senaste ordinarie opinionsundersökning gjordes till hälften före och till hälften efter terrordådet på Drottninggatan. Då fick MP rekordlåga 3,2 procent. I en extramätning som publicerades i går hade partiet ökat till 5 procent.

Tidigare rapportering

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen