Huvudkandidaterna i valet. Från vänster Tzipi Livni, Benjamin Netanyahu och Isaac Herzog

”Nyvald israelisk ledare måste laga banden till USA”

På tisdag går israelerna till urnorna och valutgången är långt ifrån säker.
Oavsett vem som vinner måste Israels nya ledare reparera de ansträngda banden till sin viktigaste allierade USA. Det säger Michael Oren, före detta israelisk ambassadör, i en intervju med nyhetsbyrån Reuters.
– Israel måste reparera förhållandet med USA vem som än vinner. Vi måste få till en rejält utsträckt hand, det finns en hel del jobb att göra, sade Oren i intervjun och syftade bland annat på det tal som nuvarande premiärminister Benjamin Netanyahu höll i USA:S kongress förra veckan.
Ett sätt att reparera förhållandet skulle kunna vara att Israel lovar att inte bygga fler bosättningar på Västbanken, menar Oren.
Han är själv en aktör i det israeliska valet. Han kandiderar till landets parlament och är en tänkbar ny utrikesminister om hans parti, centerorienterade Kulanu, kommer till makten.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen