Forskarnas råd: Jogga inte för mycket
Att jogga lagom är bäst – åtminstone om man vill leva länge, enligt en ny dansk studie. Hjärtforskaren Peter Schnohr har i många år studerat joggingens effekt på Köpenhamnsbor. En ny studie, som presenteras i tidskriften Journal of American College of Cardiology, visar att en till 2,4 timmars jogging per vecka och maximalt tre gånger i veckan är bäst.
– Om ditt mål är att minska risken att dö i förtid och öka den förväntande livslängden, så är att jogga några få gånger i veckan i måttlig fart en bra strategi, säger Peter Schnohr i ett uttalande.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen