Polisen: Vi vet vem som sköt den svenska kvinnan
Turkisk polis uppger att de har identifierat den man som sköt ihjäl en 34-årig svensk kvinna utanför en nattklubb i Istanbul i lördags natt. Det skriver Aftonbladet. Kvinnan var i staden på möhippa med flera vänner och sköts av misstag när gärningsmannen öppnade eld mot klubbens dörrvakter – enligt polisen som hämnd för att sällskapet inte släppts in på klubben tidigare under kvällen.
Mannen är nu efterlyst.
– Vi vet vem han är och han har mycket dåliga chanser att komma undan, säger Tuncel Aldemir, chef för mordroteln på polisen i Istanbul, till Aftonbladet.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen