(BERTIL ENEVÅG ERICSON / SCANPIX / TT NYHETSBYRÅN)

Tobé: ”Omdömen inte lika tydliga som betyg”

Moderaternas ledare Anna Kinberg Batra argumenterade för tidigare betyg i skolan, trots kritik från remissinstanser, och hänvisade för vetenskapligt underlag till partisekreteraren Tomas Tobé. Han förklarar nu att partiets slutsats drogs efter den utredning som professorn Martin Ingvar gjorde på uppdrag av förra regeringen.
– 31 av 34 länder som finns med i Pisa-undersökningen har tidigare betyg än Sverige. De flesta har också bättre resultat än vi, säger han till Svenska Dagbladet.
Tobé menar också att man vill ta bort omdömen och personliga utvecklingsplaner och införa centralrättning av nationella prov, som svar på kritiken att betygen skulle innebära mer administrativt arbete. Om betyg är bättre än omdömen svarar han:
– Många föräldrar upplever att omdömen inte är lika tydliga som betyg.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen