Göran Lambertz. (JANERIK HENRIKSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Lambertz: ”Jag lägger ner offensiv Quickdebatt”

”Jag har hela tiden varit medveten om det problematiska med att jag som domare har misstänkliggjort en person fastän han är frikänd. Priset för debatten är högt och någon gång bör den få ett slut, åtminstone för mig.” Förre justitiekanslern Göran Lambertz skriver i ett debattinlägg i Expressen att han ”tills vidare” har gjort sitt i Quickdebatten.
Lambertz som under en längre tid har varit föremål för – och delaktig i – en het debatt om fallet Sture Bergwall menar att allt fler personer glädjande nog tycks ”förstå att det inte var fråga om någon rättsskandal”.
”Jag lägger alltså från och med nu ner det offensiva debatterandet av Quickärendet. Blir jag angripen på ett sätt som gör det nödvändigt att svara, kommer jag att göra det. Och återkommer de numera ganska ovanliga påståendena om en rättsskandal på ett oroande sätt, kommer jag sannolikt på nytt att ge mig in i diskussionen. Men annars får det som sagt vara nu.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen