(Pontus Lundahl/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Zlatan om hemflytten: ”Inte Malmö, kanske Stockholm”

I en lång intervju i Dagens Nyheter talar Zlatan Ibrahimovic om framtiden efter fotbollskarriären. Där framkommer bland annat att det mycket väl kan bli Stockholm – och inte Malmö – som PSG-stjärnan återvänder till när karriären är över.
– För mina barns skull vill jag bo i Sverige. Jag vill att de ska få lära sig den svenska traditionen, säger han.
– Malmö betyder allt för mig. Det är där jag kommer ifrån. Det kommer alltid att vara i mitt hjärta. Men min framtid kommer inte att vara i det huset, fortsätter han.
Ibrahimovic öppnar istället upp för Stockholm.
– Det är mycket större, Stockholm. Det finns fler alternativ och det är lättare att röra sig. Det känns lite mer internationellt och i och med att jag bott mycket utomlands måste jag ha den internationella känslan.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen