Analyser: Attackerna visar att ”supermakten” är sårbar
Den 9 maj är dagen då man i Ryssland firar att Nazityskland kapitulerade och det uppmärksammas vanligtvis stort i landet. Reuters Gareth Jones skriver att årets firande däremot kommer bli nedtonat.
Rädslan för ukrainska attacker har fått ett 20-tal städer att ställa in sina annars stora parader och även i Moskva väntas firandet bli betydligt mindre än vanligt. Jones tror att förra veckans drönarattack mot Kreml till stor del ligger bakom det dämpade firandet på Röda torget. Han påpekar även att ryska bränsledepåer, godståg och flera platser på annekterade Krym har attackerats de senaste veckorna.
Wall Street Journals Ann M Simmons är inne på samma spår. I sin analys skriver hon att Putin under sitt tal förra året kallade Ryssland för en ”oövervinnerlig supermakt”.
”Men onsdagens drönarattack och den senaste tidens attacker mot infrastruktur långt in i Ryssland visar att landet är sårbart och det har skakat många ryssar”, skriver hon.