YPG–enhet i Syrien. (DELIL SOULEIMAN / AFP)

Svenskar ansluter sig till gerilla – kämpar mot IS

Peshmergasoldater vid begravning i Irak. (STRINGER/IRAQ / TT NYHETSBYRÅN)

Ett stort antal svenskar har åkt till Syrien och Irak för att delta i striderna. Runt 300 personer tros ha anslutit sig till Islamiska staten, men många ska även ha åkt för att bekämpa terrorgruppen.
– Jag kan inte minnas att vi har haft någon konflikt som engagerat så mycket i modern tid, säger forskaren Hans Brun till TT.
Många av svenskarna som åkt för att kriga mot IS uppges ha kurdiskt ursprung. Fem svenskar ska ha anslutit sig till den kurdiska gerillan YPG:s utländska enhet ”Rojavas lejon” i Syrien. I Irak har många västerlänningar, även svenskar, anslutit sig till peshmergastyrkorna, skriver TT.

Bakgrund:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen