Analys: Riksbanken sänker räntan mer i december
Efter allt tal om att Riksbanken ska höja räntan framgår nu att åtminstone två av ledamöterna var beredda till en ytterligare sänkning vid det penningpolitiska mötet den 27 oktober. Det går att utläsa av mötesprotokollet som blev offentligt på tisdagen, skriver TT. Nordeas ekonom Torbjörn Isaksson drar efter att ha läst protokollet slutsatsen att Riksbanken för att nå inflationsmålet på två procent lutar åt en sänkning till minus 0,45 procent vid mötet i december.
I motsats tror Swedbanks analytiker Knut Hallberg att det inte blir någon sänkning utan snarare en höjning. Ett skäl till det är tillströmningen av flyktingar som förväntas sätta extra fart på efterfrågan.
– Arbetslösheten väntas i närtid sjunka snabbt, anser Hallberg.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen