(FREDRIK SANDBERG / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Bank: Borde matchen överhuvudtaget spelas?

I morgon möter Sverige Ryssland med eller utan Zlatan Ibrahimovic. Men det är inte den viktiga frågan, anser Sportbladets Simon Bank. ”Vi borde prata om varför Sverige spelar mot Ryssland över huvud taget”, skriver han.
De storpolitiska molnen svävar långt från Friends arena samtidigt som Sveriges nya regering lovar en aktiv utrikespolitik. När Jerusalem sökte EM-arrangemang beskrevs läget som ”komplext”. Samtidigt, i skuggan av Ukrainakrisen, har Ryssland förtroende att hålla simnings-VM, hockey-VM och slutspel i fotbolls-EM de närmsta åren, skriver Bank.
”Situationen i Ukraina är inte enkel, omvärldens reaktioner är uppspända mellan unket rysshat och förenklade bilder av frihetskamp, men alldeles oavsett så kan det inte vara idrottens ansvar att peka ut vägen”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen