Ryska mordet: Misstänkt bil tillhör regeringstjänst
Den bil som söks av rysk polis för inblandning i mordet på regimkritkern Boris Nemtsov tillhör en säkerhetstjänst som arbetar för det ryska finansdepartementet. Det bekräftar departementet själva, enligt nyhetsbyrån Tass.
”Den bil av märket Ford som söks tillhör inte departementet direkt men används av en intern men oberoende säkerhetstjänst som vi anlitar”, heter det bland annat i ett departementsuttalande till TASS.
Bilen ska ha försvunnit från platsen i hög fart strax efter mordet och kan ha använts av Nemtsovs mördare. Uppgifterna väcker mer frågetecken kring Kremls inblandning i mordet på Nemtsov.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen