(Zoltan Mathe / TT NYHETSBYRÅN)

Desperat stämning på Budapests tågstation

Kaoset fortsätter på tågstationen i Budapest efter att flyktingar stoppats från att resa vidare med tåg och med poliskraft körts bort från byggnaden. Ingen vet vem som gett order om utrymningen, skriver DN. Ingen vet heller vem som gav order om att i måndags låta stora grupper av flyktingar ta tåget vidare.
Péter Győri, högst ansvarige på Ungerns ambassad i Stockholm, säger till SvD att det hela handlar om att tillämpa Dublinförordningen, att flyktingarna ska söka asyl i det land de befinner sig, i det här fallet Ungern.
SVT rapporterar att traffickingverksamhet frodas i tågtrafikens frånvaro. Det går att köpa taxiresor som kör över gränsen till Österrike och Tyskland, men det kostar sex eller sju gånger så mycket som en tågbiljett och för de flesta är det därför inte ett alternativ.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen