(JOHAN ENGMAN / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Billström om asyl till hbtq-personer: ”Kompetensen hos handläggaren avgör”

Företrädare för Piratpartiet har, tillsammans med Alexander Bard, skrivit en debattartikel på SvD Brännpunkt med anledning av situationen för hbtq-personer i Uganda. Debattörerna tog upp ett fall där Migrationsverket utvisat en homosexuell ugandier trots att han hotats till livet i hemlandet. Nu svarar migrationsminister Tobias Billström på kritiken. Billström anser att personalen på Migrationsverket har goda kunskaper i hbtq-frågor och det ytterst är upp till den enskilde handläggaren att avgöra hur den svenska lagstiftningen ska tillämpas, en lagstiftning som Billström tycker är bra. Men han är samtidigt självkritisk:
– Men frågan är: är det tillräckligt? Jag tror att man ska vara självkritisk här, och säga att det här är en ständig process av kompetensutveckling som måste pågå, säger Billström till SvD.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen