”Finland väljer mellan Gripen och tre andra stridsplan”
Finlands flygvapen kan komma att köpa det svenska stridsflygplanet Gripen, enligt det finländska flygvapnets kommendör Kim Jäämeri. Men beslutet ligger sex år fram i tiden.
Utöver Saab kommer amerikanska Boeing och Lockheed Martin, franska Dassault Aviation och paneuropeiska Eurofighter att vara med och tävla om ordern.
bakgrund
Saab 39 Gripen
Wikipedia (sv)
Saab 39 Gripen, i svenska flygvapnet betecknat JAS 39 Gripen, är ett fjärde generationens stridsflygplan som tillverkas av Saab AB. Beslutet om ett nytt flygplanssystem togs i riksdagen 1982 av försvarsministern Torsten Gustafsson i samband med försvarsbeslutet 1982. Gripen är ett av de första multirollstridsflygplanen som kan användas för jakt-, attack- och spaningsuppdrag och dessutom växla mellan dem under flygning, därav namnet JAS 39. ("Jakt" innebär att man anfaller luftmål, "attack" att man anfaller mark- och sjömål och "spaning" att man med radio, kamera och/eller radar utröner vad fienden gör.) Namnet Gripen är resultatet av en tävling som hölls i början på 1980-talet.
Utveckling och marknadsföring startades av Industrigruppen JAS, som senare under en period i samverkan med BAE Systems (som var delägare i Saab 1998–2011) kom att Nato-anpassa flygplanet för den internationella marknaden.
Från början var det inte meningen att man skulle bygga någon tvåsitsig version av JAS 39, eftersom man ansåg att inskolning på flygplanet kunde ske i simulator, men för att kunna exportera Gripen visade det sig nödvändigt att även erbjuda en skolversion av planet och därför utvecklades JAS 39B. En av flera anpassningar, för den internationella marknaden, är att de senaste versionerna 39C och 39D kan lufttankas. De senaste versionerna, kallade Gripen E/F, är under utveckling. De kommer att ha större flygplanskropp, fler vapenbalkar, starkare motor och större bränsletankar.
Stora dolda belopp har överförts från BAE Systems till beslutsfattare i tre av de fyra länder till vilka planet exporterats eller hyrts ut, och 2011 erkände SAAB att ett större belopp förmedlats från BAE Systems via en sydafrikansk konsult.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen