Kravet: Sänk hyran för 25 000 hushåll i Stockholm
Hyresgästföreningen kräver att hyran sänks för 25 000 hyresgäster i Stockholms Svenska Bostäder. Fastighetsägarna är inte oväntat av en annan uppfattning och vill istället höja med 2,5 procent och införa mer av marknadshyror, skriver DN.
Skälet till att man vill se en sänkning är bland annat att konsumentprisindex mellan september 2013 och september 2014 sjunkit med 0,4 procent.
– Under samma period har hyrorna hos Svenska Bostäder ökat med 1,5 procent, säger Yngve Sundblad, ordförande i Hyresgästföreningens delegation för förhandlingar.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen