karta

Asylsökande hotas till livet: ”Sista varningen”

Asylsökande på ett flyktingboende i Överkalix har hotats till livet, rapporterar NSD. En lapp – skriven på arabiska – hade satts upp på ett av byggnadens fönster. Enligt NSD rör det sig om dödshot mot de boende. Om de inte lämnar Överkalix är de inte säkra. Bland annat ska lappen innehålla texten ”Det här är sista varningen”.
– Alla här är rädda och många törs inte gå till affären. Vi är rädda att någon ska komma hit till hotellet eller söka upp oss på stan och döda oss. Alla här är jättesnälla mot oss, det kanske är en eller två rasistiska människor som ställer till det, säger en av de asylsökande till NSD.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen