Ridlärare: Hur många fler djur ska dö av fyrverkerier?

Nyårsafton är en plåga för djurägare. Det skriver Paulina Wennerlund, ridinstruktör, i en debattartikel i Expressen. Hon beskriver hur djur ”stressas och plågas i timtal” av fyrverkerierna: ”Jag spenderade natten i stallet med en skakande, blöt av svett panikslagen unghäst som höll på att hoppa över väggarna”.
Hon tar också upp den händelse där två kor fick avlivas efter att de skadat sig på flykt från raketer på nyårsnatten.
Paulina Wennerlund uppmanar myndigheterna att införa ett särskilt tillstånd för att få köpa och avfyra fyrverkerier: ”Vi kan inte ha folk som ohämmat visar upp sin oförmåga att hantera den här typen av pyroteknik och skrämma livet ur folk och fä år efter år.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen