Ebba Busch Thor: SD är ett mittenparti
I en intervju med Expressen säger Ebba Busch Thor, Kristdemokraternas nästa ledare, att hon har svårt att se vilket parti i Sveriges riksdag som står längs till höger. Eftersom Sverigedemokraterna både lockar väljare från S och M betecknar hon dem som ett mittenparti.
– Ja, jag skulle nog placera dom mer i mitten - inte minst för att dom kategoriserar in människor och placerar människor i kollektiv väldigt hårt. Och utformar sin politik utifrån det. Men Sverigedemokraterna har en dimension till sin politik som inget annat parti har, nämligen de nationalistiska dragen - och det gör att de får en dimension som andra partier inte har. Det gör dom svårplacerade, säger hon.
Ebba Busch Thor berättar också i intervjun att hon tycker att skoluniformer ska bli ett alternativ för svenska skolor, att hon står bakom en nollvision för aborter, även om hon tycker att man kan diskutera ordvalet, samt att tidigare dömda ska straffas hårdare.