Polisen i Östra Skaraborgs polisdistrikt/Polisen i Lund

”Gråtande poliser bör stanna i deckarnas värld”

När poliser visar känslor i sociala medier får det ofta positiv uppmärksamhet. I en ledarkrönika skriver DN:s Csaba Bene Perlenberg att den här typen av ventilerande och vältrande i litterära skildringar hör hemma i deckarnas värld:
”De har först och främst ett samhällsuppdrag som förutsätter att de kan verka med auktoritet”, skriver han.
Bene Perlenberg ger två exempel: I samband med mordet på Lisa Holm delade Östra Skaraborgs polisdistrikt en känslosam status som inleddes: ”En stor vältränad man vars rygg det står Polis på sitter och skakar och gråter bakom ett uthus”. I dagarna har ett inlägg från en polis i Lund delats av många. Inlägget beskriver hur han själv och en sjuksköterska mitt i en kaotisk trafikolycka håller en stund om varandra.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen