Så mycket tjänar artisterna på ”Så mycket bättre”
Flera av artisterna som varit med i TV4:s succé ”Så mycket bättre” har mer än dubblat omsättningen i sina bolag efter att de medverkat i programmet. Det visar en kartläggning som Dagens Industri gjort.
Tidningen har gjort en genomgång av samtliga artister som medverkade i programmet under säsongerna 2010-2012. 16 av artisterna har aktiebolag registrerade i Sverige – och hela 14 av dessa har ökat omsättningen i sina bolag året efter att de medverkat. Hälften, alltså 7 av de 14 artisterna, mer än dubblade sin omsättning året efter medverkan, skriver Di.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen