(TT och Sverigedemokraterna)

Ohlson blir ny SDU-ledare – trots SD:s splittringshot

Jessica Ohlson väljs till ny ordförande i SDU. Moderpartiet SD har tidigare hotat att bryta med ungdomsförbundet om hon väljs. Trots varningar från SD-ledningen presenterades Ohlson som valberedningens förslag till ny ordförande för SDU. Mot henne ställdes den 19-årige motkandidaten Tobias Andersson, med SD-ledningens stöd.
I en intervju i partitidningen SD-Kuriren för en tid sedan hotade partiledaren Jimmie Åkesson att bryta med ungdomsförbundet om Ohlson skulle gå segrande ur ordförandestriden. Det skulle, menar Åkesson, vara en ”tydlig signal”.
– Då blir den logiska följden att partiet måste fundera över hur ungdomsverksamheten ska bedrivas i framtiden, säger han till tidningen och jämför med hur Socialdemokraterna bröt med sitt ungdomsförbund 1917.
Ohlson, som vann med sex rösters marginal, backades av avgående SDU-ordföranden Gustav Kasselstrand.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen