Morgan Johansson. (Adam Ihse / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Johansson lovar mer pengar till it-säkerhet

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) får 40 miljoner kronor i anslag nästa år för att stärka samhällets motståndskraft mot IT-angrepp. Det är en fyrdubbling jämfört med årets anslag.

Det säger justitieminister Morgan Johansson (S) i en interpellationsdebatt i riksdagen. Han uppger att pengarna ska användas till att se till att alla myndigheter rapporterar in IT-attacker och till att ge stöd och hjälp till hur myndigheterna ska kunna skydda sig bättre.

– Det är för att upptäcka mer och hjälpa till att försöka åtgärda eventuella brister i IT-säkerheten, säger Johansson.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen