Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Genrebild.
Genrebild. (Viktoria Bank/TT)
Svenska vården

Debatt: Stora brister i sjukvårdens arbetsmiljö

Av Emma Hedlin
Publicerad: 27 nov. 2025
ANNONS

Problemen inom svensk sjukvård är så pass allvarliga att det påverkar vårdens kvalitet och vårdpersonalens hälsa. Det skriver Arbetsmiljöverkets generaldirektör Lars Lööw på DN Debatt.

Lööw skriver att tre av fyra arbetsplatser inom sjukvården fått krav på åtgärder när Arbetsmiljöverket gjort inspektioner. Allra värst är det på akutsjukhusen där 80 procent av vårdavdelningarna inte lever upp till arbetsmiljölagens krav.

Problemen är strukturella och fortsätter år efter år, trots att det finns statistik som är omöjlig att blunda för, skriver Lööw.

”Nu krävs en genomgripande förändring, där högsta ledningen och politiken, prioriterar detta arbete och tar ansvar för personalens villkor och en hälsosam arbetsbelastning.”

Om debattören

Lars Lööw, generaldirektör Arbetsmiljöverket

ANNONS
Lars Lööw: ”Det är inte hållbart”
debatt · Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
Det finns också en jämställdhetsfaktor, då sjukvården är en kvinnodominerad sektor
TT
Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska vårdenVård & omsorgPolitikArbetsmiljö

AI kan ligga bakom ökade samtal om förgiftning

Giftinformationscentralens telefonrådgivning ser en kraftig ökning av samtal sedan i somras, rapporterar TV4 Nyheterna.

14 oktober, 21.37
 Arkivbild.

Psykolog: Psykiatriska symtom kan inte avgränsas

Psykiatriska diagnoser används allt oftare för identifikation vilket är vanskligt eftersom de inte kan avgränsas på samma sätt som sjukdomar som diabetes och astma. Det skriver psykologen Matti Cervin i ett inlägg på SvD Debatt.

10 oktober, 21.54
Arkivbild.

Professor: Radikala budskap om adhd ges utrymme

I debatten om adhd ges utrymme till ”radikala budskap baserade på åsikter i stället för vetenskap”. Det skriver Markus Heilig, professor i psykiatri, i ett inlägg på DN Debatt. Han syftar bland annat på utspel om att adhd inte är ärftligt.

10 oktober, 21.54
Arkivbild.

Rapport: Brister i privata adhd-utredningar

Marknaden för privata adhd-utredningar har exploderat de senaste åren men bolagen slarvar med rapporteringen till Socialstyrelsens patientregister. Det framgår av en ny rapport från Myndigheten för vård- och omsorgsanalys.

1 oktober, 21.08
Illustrationsbild.