Nytt Apple-patent tyder på augmented reality-planer
Apple har ännu inte gjort några större ansträngningar på områdena virtual eller augmented reality. Men den saken kan komma att förändras, då Apple nyligen beviljats ett patent på teknik som sannolikt är ämnad för just augmented reality, det vill säga grafisk information som projiceras som ett lager ovanpå verkligheten.
Patentet gäller en ”genomskinlig elektronisk enhet” och som ett exempel nämns hur användaren kan hålla enheten mot en tavla och få information om både stilen och konstnären på skärmen.
Huruvida tekniken blir en produkt återstår förstås att se, men det är trots allt tydligt att Apple intresserar sig för tekniken.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen