Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
En flicka väntar på matutdelning i Gaza, 24 december.
En flicka väntar på matutdelning i Gaza, 24 december. (Abdel Kareem Hana / AP)
Mellanösternkrisen • Gazakriget

Akut bränslebrist: Sjukhus i Gaza stänger avdelningar

Av Louise Cassemar
Publicerad: 26 dec. 2025
ANNONS

Al-Awda-sjukhuset i Gaza har stoppat större delen av sin verksamhet på grund av akut bränslebrist, rapporterar AFP. Sjukhuset uppger att bara akutmottagningen, förlossningen och barnavdelningen hålls öppna.

Sjukhuset tar emot omkring 1 000 personer per dag. För att klara de mest grundläggande funktionerna har man tvingats hyra in en mindre generator. Förhoppningen är att bränslebristen bara är tillfällig – men sjukhusledningen varnar också för att en längre brist hotar sjukhusets förmåga att ge basal vård.

Situationen är ett led i den djupa humanitära krisen i Gaza, där vårdsystemet hör till de hårdast drabbade sektorerna efter mer än två års krig.

ANNONS
Gazas befolkning beroende av nödhjälp för överlevnad
AFP  · Ofta betalvägg
Svårt att hitta mat och medicin – senaste iphonen säljs i Gaza
NBC News
Diana Shams har flytt sju gånger under kriget: ”Jag har uthärdat för att jag trodde att jag skulle komma hem”
Washington Post  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MellanösternkrisenGazakrigetMellanösternGazaPalestina

Livsviktigt FN-bistånd kapas – 500 000 palestinier drabbas

FN:s livsmedelsprogram WFP tvingas ”drastiskt minska livräddande bistånd” till Gazaremsan på grund av brist på finansiering, rapporterar BBC.

19 oktober, 09.30
Palestinsk flicka tar emot mat i Deir al-Balah i juli 2026.

Forskare: Sverige bör bryta med Israel omgående

Nästa svenska regering bör bryta med Israel och införa sanktioner mot landet, skriver samhällsforskarna Nina Gren och Helena Lindholm i ett inlägg på SvD Debatt.

12 oktober, 20.55
Arkivbild: Poster på Benjamin Netanyahu i Tel Aviv.

Palestinier från Gaza bygger nya liv i Mexiko genom maten

Mohammed Abed, 36, arbetade som systemingenjör i Gaza. I maj 2025 kom han till Mexiko med 17 släktingar efter att hans hem bombats och hans fyraåriga dotter Merna dött av svåra brännskador, enligt flera medier.

7 oktober, 23.24
Allt började med Mohammeds pappa Kamal, som flyttade till Mexiko. Efter hans död hjälpte sonen Shadi 18 släktingar från Gaza till Mexiko, där familjen nu säljer palestinsk mat.

Fadi: Det går framåt – de älskar palestinsk mat

Mexikos palestinska befolkning har ungefär fördubblats sedan 2022 och är i dag omkring 160 personer, enligt officiella siffror som Reuters tagit del av. Det är en liten del av de nära 1,9 miljoner människor som har tvingats lämna sina hem sedan kriget i Gaza började 2023.

7 oktober, 23.24
Mexiko har länge stött en tvåstatslösning och erkände Palestina som stat 2025. Relationerna har stärkts de senaste åren.