Hem
Fadi al-Wahidi i arbete innan han skadades. Till höger förs Ali al-Attar, i randig tröja, till sjukhus efter att ha träffats av splitter. Det visade sig senare att han fått splitterskador i hjärnan.

Al Jazeera: Tillåts inte flytta skadade journalister

Al Jazeeras kameraman Fadi al-Wahidi träffades i huvudet av en Israelisk krypskytt. Trots vädjanden om flytt för livsnödvändig vård tillåter Israel inte en flytt av honom, skriver den Qatarbaserade tv-kanalen.

Enligt Al Jazeera hade al-Wahidi utrustning som tydligt identifierade honom som journalist. al-Wahidis tillstånd ska ha försämrats sedan han fördes till sjukhus den 9 oktober. Enligt läkare i Gaza har man inte möjlighet att vårda de svåra skador al-Wahdi lider av, vilka kan resultera i totalförlamning.

Även Al Jazeeras Ali al-Attar skadades av israelisk beskjutning. En röntgen visar att splitter som orsakar blödningar finns i hans hjärna.

Nu vädjar Al Jazeera till det internationella samfundet om att man ska sätta press på Israel så att journalisterna kan få den vård som de behöver.

Läs mer

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen